LXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. Józefa Bema
 

Aktualności

Rogów - Galeria Zdjęć
Rogów - Galeria Zdjęć

W poniedziałek, 11 września rano, klasa IB pod opieką p.prof. Moniki Sikorskiej i p.prof. Agaty Przybyszewskiej pojechała do Rogowa na wycieczkę naukowo-integracyjną. Rogów to malownicza miejscowość w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim, z arboretum i cmentarzem z IWŚ.

Podróż autokarem była krótka. Po szybkim zakwaterowaniu w bursie SGGW- „Jodełce”, uczestniczyliśmy w pierwszym wykładzie o ptakach. Ornitolog uczył nas, jak rozpoznawać śpiew ptaków, objaśniał anatomię, przywoływał ciekawostki na temat tych zwierząt, np. dlaczego czaszka dzięcioła jest odporna na wstrząsy i jaki jest cel jego stukania w drzewo.

Następną atrakcją były zajęcia w arboretum. Arboretum powstało w 1925roku, wtedy zasadzono tu pierwsze drzewa. W arboretum znajduje się roślinność, której ojczyzną jest Azja, Ameryka i Europa. Podziwialiśmy okazy drzew starsze od nas nawet o 70 lat!

Następnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Lasu i Drewna. Naszym zadaniem było w jak najkrótszym czasie znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące roślinności i zwierząt mieszkających w lesie. Szukając odpowiedzi poznaliśmy mnóstwo ciekawostek, które zachęciły nas do dalszego odkrywania leśnego świata.

Kolejną lekcją było wykonywanie doświadczeń chemicznych. Wzory chemiczne znaliśmy z podręcznika, a nasza wyobraźnia podpowiadała, jakie mogą być efekty mieszania różnych substancji. Teraz mogliśmy tworzyć mikstury, doświadczać tego, co do tej pory znaliśmy tylko z książek. Zbadaliśmy materiał i sprawdziliśmy z jakich substancji zbudowane są liście.  Uzyskaliśmy informacje, jak za pomocąpowszechnie dostępnych środków możemy zobaczyć chlorofil i karoten. Ponadto dowiedzieliśmy się, które rośliny można wykorzystać w kuchni, z których można robić napar, a które z nich posiadają właściwości lecznicze.

Zrobiliśmy krem przyspieszający gojenie ran. W trakcie kulinarnych ekstrawagancji smażyliśmy pokrzywy i babki lancetowate. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie i jak wiele składników, które kupujemy w sklepie, możemy zastąpić naturalnymi.

Wieczorem zgromadziliśmy się wokół ogniska, piekliśmy kiełbaski, pianki i chleb, rozmawialiśmy, żartowaliśmy i poznawaliśmy się bliżej.

Ostatniego dnia braliśmy udział w grzeterenowej. Na tą okolicznośćukładaliśmy pytania, wszystkie opierały się o wiedzę wyniesioną z wykładów na temat lasu.

Droga powrotna była za krótka, upłynęła na wymianach opinii i rozważaniach o lesie. W jednym byliśmy zgodni- wycieczka bardzo nam się podobała! Z ogromną chęcią powtórzylibyśmy taki wyjazd! To był świetny pomysł na wzajemne poznanie się, zdobywanie wiedzy i wspólne doświadczanie. Zostaliśmy z pięknymi wspomnieniami.

/Katarzyna Niebrzydowska IB/

 

Przejdź do Galerii Zdjęć

Ogłoszenia

 • 2018-10-30
  Ogłoszenie dotyczące funkcjonowania szkoły w dniu 02.11.2018r.
 • 2018-09-27
  Zarządzenie w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
 • 2018-04-10
  Konkurs dla uczniów klas gimnazjalnych
 • 2017-10-24
  OGŁOSZENIE O NABORZE NA WOLNE STANOWISKO PRACY (Aktualizacja)
 • 2017-10-19
  Zarządzenie w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Współpracujemy z