BIP | RODO | DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI | MAPA STRONY

Kulturowa różnorodność językowa 6.12.2022 – Fotorelacja

6 grudnia 2022 roku odbyło się w naszej szkole wydarzenie “Kulturowa różnorodność językowa”, podczas którego uczniowie stworzyli stoiska tematyczne dla wcześniej wylosowanych krajów. Opowiadali o kulturze, obyczajach, sporcie, przygotowali regionalne potrawy i stroje.  Mogli również skorzystać z trzech sal tematycznych: kinowej, sportowej i kultury ukraińskiej. Ta ostatnia wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie!

Całość obchodów naszego dnia kulturowego idealnie wpisała się w tegoroczną tematykę obchodów święta szkoły – “Piękno tkwi w różnorodności”.

Przygotowane przez uczniów stoiska oceniane były przez niezależne jury, złożone z nauczycieli. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, skosztowaniu potraw i ocenieniu ilości przebranych osób wyłoniliśmy trzy klasy, które zrobiły największe wrażenie:

1 miejsce – klasa 2A – Wietnam

2 miejsce – klasa 3C – Peru

3 miejsce – klasa 4C – Jamajka

Organizatorzy docenili całokształt pracy uczniów. Do całej szkolnej społeczności wystosowana została następująca wiadomość:

“Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

W imieniu komisji konkursowej serdecznie dziękujemy młodzieży, która w sposób aktywny zaangażowała się w projekt “Kulturowa różnorodność językowa”

Chcemy podkreślić, że prawie każda klasa miała “COŚ” co wyróżniało ją spośród innych i powodowało uznanie koleżanek, kolegów i nasze.

Dziękujemy za Wasz wysiłek, pomysłowość, smaczne potrawy, różny sposób prezentowania swoich stoisk. Doceniamy Wasz trud i zaangażowanie. Dzięki Wam został nam przybliżony świat, w którym o wartości nie decyduje język a ludzie.

Dziękujemy m. in.:

Klasie 2 D  – za amerykański styl; za uwzględnienie popularnych w stanach zjednoczonych sportów: bejsbol, boks; za kowbojów i czirliderki, myszkę Miki i prezentację w oryginalnym języku.

Klasie 3 A – za deszczową atmosferę Anglii, którą w płaszczach pod parasolami, razem z wychowawcą, tworzyła klasa. Szkoda tylko, że nie można było zadzwonić “oryginalnej” z budki telefonicznej.

Klasie 2 E – za walijski sok jabłkowy a’la piwo, za ołtarzyk księżnej Diany, za skrzata w pięknym kapeluszu.

Klasie 2 C – za fontannę ze Szwajcarską czekoladą, za widoki, psa pasterskiego i pastereczkę, które przybliżyły nam szwajcarski klimat oraz wiedzę zdobytą w quizie, nagrodzoną oryginalnymi cukierkami.

Klasie 3 D – za belgijskie czekoladki (jeden z jurorów nie dostał 🙂), za interesujące ciekawostki.

Klasie 1 A – za piękne stroje z Oktoberfest i pyszne ziemniaczane sałatki.

Klasie 2 B – za gruzińskie przysmaki, pyszną czarną herbatę, krajobrazy przyrody i zabytki kultury Gruzji; jurorzy nie zapomną Wam również tych surowych ocen na teście wiedzy 🙂.

Klasie 1 D – za regionalne potrawy – szczególnie pure ziemniaczane z 3 kg ziemniaków z tartą ręcznie cebulą i wiedzę na temat państwa.

Klasie 4 F – za paryskie croissanty i modne stroje rodem z Paryża, prezentowane na pięknych paryżankach.

Klasie 4 B – za przekazanie wiedzy na temat świąt i tradycji ukraińskich oraz oryginalne potrawy, wypieki i stroje.

Klasie 3 B – za samodzielnie przygotowane przez uczniów potrawy charakterystyczne dla tego regionu świata.

Klasie 1 G – za różnokolorowe tulipany, piękne chodaki i oryginalny napis z wiatrakiem.

Klasie 1E – za zgranie kolorystyczne całej klasy, która przybrała kolory flagi kolumbijskiej.

Nie sposób wymienić wszystkiego i wszystkich…

Szczególne podziękowania kierujemy do pani prof. Doroty Suproniuk, która wraz z uczniami ze wschodniego regionu przygotowała salę nr 2, gdzie młodzież poprzez uczestnictwo w pokazach i prelekcji mogła zapoznać się z historią i tradycjami Ukrainy. Prezentacja w oryginalnych strojach przekazywana była w języku ukraińskim z przekładem na język polski przez uczniów. Te spotkania w takim wydaniu w połączeniu z wystrojem sali i oryginalnym poczęstunkiem wywarły duże wrażenie na uczestnikach.

 

Mamy nadzieję, że za rok wyjdzie nam jeszcze lepiej!”.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na: