Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli naszego Liceum, 13 kwietnia 2024 r. rozegrano Sali gimnastycznej Turniej Szachowy z okazji 55-lecia Szkół na Marynarskiej 2/6 w Warszawie i z pomocą dla Miłosza. Turniej odbywał się pod Patronatem Prezesa Polskiego Związku Szachowego Arcymistrza Radosława Jedynaka.
Jednym z celów turnieju było wsparcie naszego absolwenta Miłosza Króla, który cierpi na chorobę genetyczną Hallervordena-Spatza, która powoduje pogarszanie się stanu zdrowia. Obecnie Miłosz porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim, jest karmiony przez PEG-a, wymaga specjalistycznych środków zarówno medycznych jak i opatrunkowych.
Uczestnicy zamiast wpisowego wpłacali min. 50 zł na konto Fundacji dzieciom Zdążyć z Pomocą, która zajmuje się Miłoszem.
Dodatkowo odbyły się aukcje w Internecie rzeczy ofiarowanych przez naszych wybitnych sportowców wraz z autografami (do 23 kwietnia):
Czterokrotnego Mistrza Olimpijskiego w chodzie Roberta Korzeniowskiego – Koszulka i dyplom z 14. European Masters Athletics Championships Indoor 2024, gdzie zdobył brązowy medal
oraz szachy drewniane podarowane przez zdobywcę Pucharu Świata arcymistrza Jana Krzysztofa Dudę
W tym miejscu możemy jeszcze wspomnieć, że to nie musi być koniec możliwości pomocy Miłoszowi. Każdy z nas, jeśli chce pomóc naszemu wychowankowi , może jeszcze to uczynić poprzez:
Darowiznę na rzecz Miłosza do Fundacji dzieciom „Zdążyć z Pomocą” na konto nr: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994. W tytule prosimy wpisać nr 16992 Miłosz Król.
Uwzględnieniu 1,5% z podatku dla Miłosza: KRS 0000037904 w celu 16992 Miłosz Król.
Współorganizatorami imprezy byli: LKS „Wrzos” Międzyborów, Szkoła Szachowa Andrzeja Szewczaka.
W Komitecie Honorowym Turnieju zgodzili się być:
Pan Rafał Miastowski – Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy
Arcymistrzyni Agnieszka Brustman – Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego
Pan Vadim Brodski – wirtuoz skrzypiec
Arcymistrz Jan Krzysztof Duda – zwycięzca Pucharu świata FIDE
Mistrz międzynarodowy Piotr Dukaczewski –wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Szachistów Niewidomych (IBCA).
Arcymistrz Piotr Górski – Mistrz Świata w solvingu
Pan Jerzy Moraś – Wydawnictwo Penelopa
Pan Tomasz Sielicki – Honorowy Członek Polskiego Związku Szachowego
Arcymistrz Monika Soćko – pierwsza kobieta w Polsce z tytułem męskiego arcymistrza, Srebrna i brązowa medalistka w drużynie na Olimpiadach, liderka w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski Kobiet,
Arcymistrz Bartosz Soćko – Mistrz Polski.
Patronat medialny objęły: Panorama szachowa i infoszach.pl.
Na otwarciu zawodów oprócz przedstawicieli organizatorów byli Pan Rafał Miastowski – Burmistrz Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy oraz Arcymistrz Piotr Górski – Mistrz Świata w solvingu.
Zawodnikom zapewniając im komfortowe warunki zarówno gry jak i odpoczynku między rundami. ale również przygotowali darmowy bufet, w którym serwowano nie tylko słodkości, ale również przystrojone warzywami pyszne bułki.
W czasie naszej imprezy nauczyciele fizyki Panowie dr Zbigniew Rymarczyk i dr Bartosz Kózka przeprowadzali eksperyment fizyczno-szachowy przy użyciu między innymi kamery termowizyjnej. Wyniki zostaną przeanalizowane i później wstępne wnioski opublikowane.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała ekipa sędziowska w składzie, której byli sędziowie z dużym doświadczeniem, zarówno z turniejów dziecięcych jak również z imprez międzynarodowych łącznie z olimpiadami szachowymi: IA Magdalena Judek, Jacek Sieczkowski.
W zorganizowanym studiu transmisję i analizę (https://www.youtube.com/watch?v=JMSM-g5drXg) partii prowadził mistrz międzynarodowy Piotr Nguyen. Przeprowadził również krótkie wywiady, między innymi z Panią Dyrektor Małgorzatą Pucułek, Były Prezes Polskiego Związku Szachowego Pan Tomasz Sielicki, czy Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego arcymistrzyni Agnieszka Brustman.
Transmisją on-line (https://lichess.org/broadcast/turniej-szachowy-z-okazji-55-lecia-szko-na-marynarskiej-26/round-1/GcpNQC0l/bmSuPJkX ) jak zwykle zajmował się FM Michał Rudolf.
Oprócz wygranych partii i fantastycznej atmosfery, każdy laureat mógł liczyć na jakieś wyróżnienie, oraz nagrodę, a wśród nich zegary i książki szachowe, wejściówki na obiekt Parku Wodnego Warszawianka i inne.
Każdy uczestnik mógł wziąć z sobą najnowszy numer Panoramy szachowej i gadżety z Towarzystwa ubezpieczeniowego Uniqa.
Nagrody ufundowali: Wydawnictwo Penelopa, Mokotowska Fundacja Warszawianka – Wodny
Park, Polski Związek Szachowy i inni.
Zwycięzcą wręczali nagrody: Pani Dyrektor Małgorzata Pucułek, były Prezes Polskiego Związku Szachowego Pan Tomasz Sielicki, czy Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego arcymistrzyni Agnieszka Brustman oraz Mistrz Świata w Solvingu arcymistrz Piotr Górski.
Turniej rozegrano w 4 grupach systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10’ + 2’’ dla zawodnika. W turnieju Open zwyciężył ze stuprocentowym wynikiem Jerzy Owczarzak, a kolejne miejsca zajęli Rafał Szymczak (6 pkt.) i Michał Parzydeł (4 pkt.). Grupę do 18 lat wygrała Natalia Walewska (6 pkt.) przed naszym uczniem Ksawerym Żydakiem i Aleksandrem Szewczakiem (po 5 pkt.). Do 13 lat najlepsza była Marta Hnatyshyn (7 pkt.), drugi był Szymon Walewski (6 pkt.), a trzecia Alicja Kalata (5 pkt.). Wreszcie w grupie najmłodszej (do 10 lat) pierwsze miejsca zajęli: Oleksiy Vasylyk (6,5 pkt.), Liliana Owczarzak i Cezary Kowalski (po 5,5 pkt.).
Szczegółowe wyniki w poszczególnych grupach:
do 10 lat – ur. 2014 i młodsi, http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_2265/
do 13 lat – ur. 2011 i młodsi, http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_2264/
do 18 lat oraz uczniowie LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Gen. Józefa Bema w Warszawie, http://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_2277/